Sat. Jul 2nd, 2022
Rate this post
Θέατρο | Χώρος | Διεύθυνση | Τηλέφωνο: Παράσταση | Πληροφορίες:
104

google.com, pub-6873176564829315, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ευμολπιδών 41, Γκάζι | 210-3455020

Η Πανούκλα, του Αλμπέρ Καμύ
Σκηνοθεσία: Σοφία Καραγιάννη

Ιωσήφ Ιωσηφίδης, Κωνσταντίνος Πασσάς ,Δημήτρης Μαμιός

Μουσικοί επί σκηνής: Ευσταθία Λαγιόκαπα & Στάθης Δρογώσης

4/10 – 4/1

Δευτ, Τρίτη


Πρόγραμμα

Altera Pars

Μ. Αλεξάνδρου 123, Κεραμεικός | 210-3410011

Alhambra Art Theater
Στουρνάρη 53, Αθήνα | 210 522 0120-1
Ο Κλέαρχος, η Μαρίνα κι ο κοντός | 2ος χρόνος
Των Νίκου Τσιφόρου – Πολύβιου Βασιλειάδη
Θεατρική διασκευή – Σκηνοθεσία: Χάρης Ρώμας

Χάρης Ρώμας,Γιώργος Γαλίτης, Ευτυχία Φαναριώτη, Τάνια Τρύπη κ.α.

28/10 – 30/1

Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ


Τζόρνταν, των Άννα Ρέϋνολντς και Μόιρα Μπουφίνι | 3ος χρόνος
Σκηνοθεσία: Γιάννης Αϊβάζης

Μαρία Κορινθίου

14/11 – 30/1

Κυρ


Ανθισμένες Μανόλιες
Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνος Κυριακού

Άννα Αδριανού, Ηρώ Μουκίου, Βάσω Γουλιελμάκη κ.α.

25/11 – 25/1

Δευτ, Τρ

Arroyo

Μεγ. Αλεξάνδρου, Κεραμεικός | 21 0346 9575

Το σπίτι της Bernarda Alba, του Federico Garcia Lorca
Σκηνοθεσία: Σταύρος Λίτινας

Αλίνα Αναστασιάδη, Σταύρος Λίτινας, Ιρένε Τζιαρντίνα κ.α.

18/12 – 16/1

Σαβ, Κυρ


Η Κυρά της Ρω, του Γιάννη Σκαραγκά
Σκηνοθεσία: Σταύρος Λίτινας

Φωτεινή Μπαξεβάνη

19/12 – 16/1

Σαβ, Κυρ

Bios

Πειραιώς 84, Γκάζι | 210-3425335

 
Broadway

Αγ. Μελετίου 61 & Πατησίων,Κυψέλη | 210 8620231, 210 8654787

Τεχνοχώρος Cartel

Λεγάκη 7, Αγ. Ιωάννης Ρέντης

Άνθρωποι και Ποντίκια, του Τζον Στάϊνμπεκ | 3ος χρόνος
Θεατρική διασκευή της Σοφίας Αδαμίδου

Σκηνοθεσία: Βασίλης Μπισμπίκης

Βασίλης Μπισμπίκης, Δημήτρης Δρόσος, Μαίρη Μηνά, Στέλιος Τυριακίδης κ.α.

8/10 – 30/12

Παρ, Σαβ, Κυρ


Κόκκινα φανάρια, του Αλέκου Γαλανού
Σκηνοθεσία: Βασίλης Μπισμπίκης

Ερατώ Αγγουράκη, Λευτέρης Αγουρίδας, Ελεονώρα Αντωνιάδου κ.α.

1/1 – …

Σαβ, Κυρ

Christmas Theater Πρόγραμμα
City Garden Festival
El Convento del Arte

Βιργινίας Μπενάκη 7, Μεταξουργείο | 2105200602

Eliart

Λεωφ. Κωνσταντινουπολεως 127, Γκάζι | 210-3477677

Faust

Καλαμιώτου 11, Αθήνα | 2103234095

Πρόγραμμα
OlvioΙεράς οδού 67 & Φαλαισίας 7, Βοτανικός | 210 3414118 Το ξεκατίνιασμα του Ολύμπου, της Αβγί Παπ
Σκηνοθεσία: Δημήτρης Κανέλλος

Αντώνης Αντωνάκος, Έλενα Αρβανίτη, Ειρήνη Ιωάννου κ.α.

4/10 – 18/1

Δευτ, Τρ

Premise Comedy Club

Βουτάδων 6, Γκάζι | 21 3018 5101

 
Rabbithole

Γερμανικού 20, Μεταξουργείο | 210 52 49 903

 
Radar

Πλατεία Αγίου Ιωάννη και Πυθέου 93. Σταθμός Μετρό «Άγιος Ιωάννης», Νέος Κόσμος | 210 9769294

SkrowΑρχελάου 5, Παγκράτι | 210 7235842
Tempus Verum

Ιάκχου 19, Γκάζι | 210 3425170

 
Vault

Μελενίκου 26, Βοτανικός | 213 0356472, 6942 527440

Πρόγραμμα
Άβατον

Ευπατριδών 3, Γκάζι | 210-3412689

 
Αθηνά

Δεριγνύ 10, Αθήνα | 210-8237330

Αθηνών (+ Β’ Σκηνή)

Βουκουρεστίου 10, Κέντρο | 210 3312343

Η Γίδα ή Ποια είναι η Σύλβια; του Έντουαντ Άλμπυ

Σκηνοθεσία: Νικορέστης Χανιωτάκης

Νίκος Κουρής, Λουκία Μιχαλοπούλου, Γιάννης Δρακόπουλος, Μιχαήλ Ταμπακάκης

7/10 – 7/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Αθηναΐς Πρώην “Ζωή Λάσκαρη”

Καστοριάς 34-36, Βοτανικός

 
Ακάδημος Νέος

Ακαδημίας & Ιπποκράτους 17 | 210 3625119 & 2100080900

Οι Άθικτοι
Σκηνοθεσία: Νικορέστης Χανιωτάκης

Αντώνης Καρυστινός, Σπύρος Χατζηαγγελάκης, Σταύρος Καλλιγάς κ.α.

7/10 – 27/2

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

ΑκροπόλΙπποκράτους 9-11, Κέντρο | 210 3643700 Ο Κουρέας της Σεβίλλης, Πιερ Ωγκιστέν Καρόν Μπωμαρσαί
Σκηνοθεσία: Σοφίας Σπυράτου

Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, Φάνης Μουρατίδης, Γιώργος Συμεωνίδης, Ρένος Ρώτας

29/10 – 30/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Άλσος

Ευελπίδων 4, Πεδίον του Άρεως | 210 8227471 & 210 8831487

Πρόγραμμα
ΑλίκηΑμερικής 4, Κέντρο | 210 3210021 Oκτώ Γυναίκες κατηγορούνται, του Ρομπέρ Τομά

Σκηνοθεσία: Πέτρος Ζούλιας

Ναταλία Δραγούμη, Ταμίλα Κουλίεβα, Κάτια Γκουλιώνη κ.α.

1/12 – 30/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Αλκυονίς

Ιουλιανού 42 – 46, Πλ. Βικτωρίας | 216-9003309

Γυάλινος Κόσμος, του Τένεσι Ουίλιαμς
Σκηνοθεσία: Γιώργος Νανούρης

Άννα Μάσχα, Κωνσταντίνος Μπιμπής, Λένα Παπαληγούρα, Αναστάσης Ροϊλός

7/11 – 9/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

ΑλκμήνηΑλκμήνης 8-12, Γκάζι | 210 3428650 Για γυναίκα, καλή είναι – stand up comedy

Ήρα Κατσούδα

21/10 – 27/11

Πέμπτη


Ο θάνατος του Ιβάν Ιλίτς, του Λέοντος Τολστόι | 3ος χρόνος

Θεατρική διασκευή/Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνα Νικολαΐδη

Γιώργος Γαλίτης & Θανάσης Κουρλαμπάς

3/11 – 26/1

Τετάρτη


Μνήμη Καπούτ

Μια performance σε κείμενα του Σάκη Σερέφα

Ιζαμπέλλα Κυριαζή, Γιώργος Ντούσης, Αλέξανδρος Ζαχαρέας, Όλγα Ποζέλη

11/12 – 30/1

Διαγωνισμός – Προσκλήσεις

Άλμα

Ακομινάτου 15-17 & Αγ. Κωνσταντίνου, ουργείο | 215 5055935

Δεν ακούω, δε βλέπω, δε μιλάω, του Γιώργου Θεοδοσιάδη
Σκηνοθεσία: Σπύρος Σπαντίδας

Σπύρος Πούλης, Σπύρος Σπαντίδας, Σταύρος Νικολαΐδης και η Ευγενία Τσαούση

6/10- 30/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Άλφα

Πατησίων 37 | 210-5238742

Θέλω να σου κρατάω το χέρι -Οι Beatles σε ένα ξενοδοχείο ημιδιαμονής

Του Τάσου Ιορδανίδη
Σκηνοθεσία: Θάλεια Ματίκα

Θάλεια Ματίκα, Τάσος Ιορδανίδης

22/10 – 30/1

Παρ, Σαβ, Κυρ


Ιστορία ενός σκύλου που τον έλεγαν πιστό, του Λούις Σεπούλβεδα
Σκηνοθεσία: Κώστας Γάκης

Γιάννης Βασιλώττος, Ελευθερία Μάζαρη, Ιωάννα Παπακωνσταντίνου

1/11 – 11/1

Δευτ, Τρ

Αργώ

Ελευσινίων 15 | 210 5201684

Αμφι-Θέατρο Σπύρου Α. Ευαγγελάτου

Αδριανού 111, Πλάκα | 210-7234567

Άνεσις

Κηφισίας 14, Αθήνα | 210 7488881 & 210 7488882

Οι 12 ένορκοι, του Reginald Rose | 7ος χρόνος
Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνα Νικολαΐδη

Νίκος Βατικιώτης, Δημήτρης Δεγαΐτης, Μάνος Ζαχαράκος, Κώστας Καζανάς κ.α.

9/10 – 27/2

Τετ, Παρ, Σαβ, Κυρ


Κουκλόσπιτο, Η καινούρια κωμωδία του Lucas Hnath

Μετάφραση-Σκηνοθεσία: Μανώλης Δούνιας

Ναταλία Τσαλίκη, Αλέξανδρος Μυλωνάς, Ντίνα Μιχαηλίδου, Δήμητρα Βήττα

11/1 – 8/1

Δευτ, Τρ, Σαβ


Μια ιστορία αγάπης, του Alexis Michalik

Σκηνοθεσία: Σίμος Κακάλας

Βίκυ Βολιώτη, Ευδοκία Ρουμελιώτη, Σίμος Κακάλας

23/10 – 16/11

Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ


Μίστερο Μπούφο (Το Κωμικό Μυστήριο), του Ντάριο Φο
Σκηνοθεσία: Νικορέστης Χανιωτάκης

Jerome Kaluta, Ελίνα Μάλαμα, Δαυίδ Μαλτέζε, Αρετή Πασχάλη κ.α.

20/12 – 31/1

Δευτ, Τρ

Άνεσις μικρο

Κηφισίας 14, Αθήνα | 210-77189432

Υπέροχό μου διαζύγιο, της Geraldine Aron

Σκηνοθεσία – Σκηνικά – Κοστούμια : Κοραής Δαμάτης
Μουσική: Δήμητρα Γαλάνη

Μονόλογος: Φαίδρα Δούκα

15/10 – 30/1

Τετ, Πέμ, Παρ, σαβ, Κυρ

Διαγωνισμός – Προσκλήσεις

Από Κοινού

Ευπατριδών 4, Γκάζι | 211 4057249

 
Από Μηχανής
Ακαδήμου 13, Μεταξουργείο | 210 5231131
Η Κληρονομιά, του Μαριβώ
Σκηνοθεσία: Γιάννη Νταλιάνη

Μαριλίτα Λαμπροπούλου, Νίκος Νίκας, Γιάννης Σοφολόγης κ.α.

30/10 – 9/1

Παρ, Σαβ, Κυρ


Σλουθ, του Σάφερ
Σκηνοθεσία: Σωτήρης Χατζάκης

Σωτήρης Χατζάκης, Δημήτρης Μυλωνάς

17/11 – 9/1

Τετ, Πεμ, Σαβ, Κυρ


Μάκμπεθ – ο κύκλος του στΑΙΜΑτος
Σκηνοθεσία – διασκευή: Δημήτρης Μυλωνάς

Γιάννης Νταλιάνης, Θανάσης Βλαβιανός, Άννα Ελεφάντη

10/11 – 9/1

Τετ, Παρ, Σαβ, Κυρ


Λείπεις, του Βασίλη Ρίσβα
Σκηνοθεσία: Μπέσυ Μάλφα

Ράνια Παπαδάκου

15/11 – 11/1

Δευτ, Τρ


Homos, ή Όλοι στην Ελλάδα, του Τζόρνταν Σίβεϊ
Σκηνοθεσία: Αντώνης Γαλέος

29/11 – 11/1

Δευτ, Τρ


Όπου κι αν πας να μη χαθείς
Σκηνοθεσία-διασκευή: Δημήτρης Μυλωνάς

ΔημήτρηςΛιακόπουλος, Ελίνα Μάλαμα, Μαρούσκα Παναγιωτοπούλου k.a.

8/12 – 20/2

Τετ, Πεμ, Σαβ, Κυρ

ΑποθήκηΣαρρή 40, Ψυρρή | 210 3253153
Αργώ

Ελευσινίων 15, Μεταξουργείο | 210 5201684 – 5

Υποχώρηση από τη Μόσχα, του Γουίλλιαμ Νίκολσον
Σκηνοθεσία: Αλέξανδρος Κοέν

Αιμιλία Υψηλάντη, Φίλιππος Σοφιανός κ.α.

5/11 – 30/1

Παρ, Σαβ, Κυρ

Άττις (Νεος χώρος)

Λεωνίδου 7 (πλησίον μετρό Μεταξουργείου) | 210-3225207

Βασιλάκου ΚατερίναΠροφήτου Δανιήλ 3 & Πλαταιών, Κεραμεικός | 211 0132002 Η μηχανή του Τούρινγκ, του Benoit Soles
Σκηνοθεσία: Οδυσσέας Παπασπηλιόπουλος

Ορφέας Αυγουστίδης

Μουσική: Μαρίζα Ρίζου

21/10 – 30/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

ΒεάκηΣτουρνάρη 32, Κέντρο | 210 5223522 Κάποτε στον Βόσπορο, του Άκη Δήμου

Σκηνοθεσία – χορογραφίες: Σοφία Σπυράτου

Γιώργος Αρμένης, Αντώνης Καφετζόπουλος, Δημήτρης Πιατάς, Θεοφανία Παπαθωμά, Ευαγγελία Μουμούρη, Ελένη Καρακάση,

Παρθένα Χοροζίδου κ.α.

14/10 – 30/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

ΒέμποΚαρόλου 18, Μεταξουργείο | 210 5221767 Η Κυρία Επιθεώρηση

των Μάκη Δελαπόρτα και Στέλιου Παπαδόπουλου

Γιάννης Ζουγανέλη, Ελένη Καστάνη, Ζέτα Δούκα, Νίνα Λοτσάρη, Παναγιώτης Πετράκης, Πηνελόπη Αναστασοπούλου, Κώστας

Μακεδόνας

22/10 – 30/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Είδαμε

Βρετάνια

Πανεπιστημίου 7, Κέντρο | 210 3221579

Προδοσία, του Χάρολντ Πίντερ

Σε σκηνοθεσία Αιμίλιου Χειλάκη

Αιμίλιος Χειλάκης, Αθηνά Μαξίμου, Λάζαρος Γεωργακόπουλος

15/10 – 16/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Γκλόρια

Ιπποκράτους 7, Κέντρο | 210 3600832

Ο τυχαίος θάνατος ενός αναρχικού, του Ντάριο Φο
Σκηνοθεσία: Γιάννης Κακλέας

Πάνος Βλάχος

19/11 – …

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Διαγωνισμός

Είδαμε

Γκλόρια, μικρό

Ιπποκράτους 7, Κέντρο | 210 3642334

Γυάλινο μουσικό θέατρο

Συγγρού 143, Νέα Σμύρνη | 210 9315600

Δεν πληρώνω, Δεν πληρώνω, του Ντάριο Φο
Σκηνοθεσία: Δημήτρης Μυλωνάς

Μπέσσυ Μάλφα, Γιώργος Σουξές – Κατερίνα Τσάβαλου – Τόνυ Δημητρίου κ.α.

20/1 – 30/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ


Cavewoman
Μονόλογος – Κατερίνα Ζαρίφη

Σκηνοθεσία: Δημήτρης Μυλωνάς

29/11 – 1/2

Δευτ, Τρ


Όλο το πρόγραμμα

Γυάλινο up stage

Συγγρού 143, Νέα Σμύρνη | 210 9315600

Όλο το πρόγραμμα
Κάτια Δανδουλάκη

Αγ. Μελετίου 61Α, Κυψέλη | 210 8640414

 
Δημοτικό Πειραιά

Λεωφόρος Ηρώων Πολυτεχνείου 32, Πειραιάς | 210 3305074, 210 3301881

Το μινόρε 

Σκηνοθεσία: Τάκης Τζαμαργιάς

Αλεξάνδρα Αϊδίνη, Χριστίνα Μαξούρη, Ιεροκλής Μιχαηλίδης, Αντώνης Ξηντάρης, Γεράσιμος Σκιαδαρέσης κ.α.

20/10 – 16/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ


Λάμινγκτον, του Βαγγέλη Δουκουτσέλη
Σκηνοθεσία: Μαριάννα Κάλμπαρη

Κατερίνα Λυπηρίδου, Δημήτρης Πασσάς

9/12 – 23/1


Όλο το πρόγραμμα

ΔιάναΙπποκράτους 7, Κέντρο | 210 3626596 Κοινή ησυχία

Βασίλης Παπακωνσταντίνου & Οδυσσέας Ιωάννου

Σκηνοθεσία: Ελένη Ράντου

4/11 – 16/1

Εθνικό (Κεντρική σκηνή & “Νίκος Κούρκουλος”)Αγ.Κωνσταντίνου 22-24 (Ομόνοια) | 210 5288170 – 171

(Rex – Σκηνή Μαρίκα Κοτοπούλη)

Πανεπιστημίου 48, Αθήνα | 210 3301881 – 2103305074

Η φάρμα των ζώων, του Τζώρτζ Όργουελ
Σκηνοθεσία: Άρης Μπινιάρης

Προμηθέας Αλειφερόπουλος, Μιχάλης Βαλάσογλου, Πάνος Ζυγούρος κ.α.

18/11 – 30/1


Φουέντε Οβεχούνα, του Λόπε δε Βέγα
Σκηνοθεσία: Ελένη Ευθυμίου

Μπάμπης Γαλιατσάτος, Μαρία Γεωργιάδου, Τάσος Δημητρόπουλος κ.α.

28/10 – 23/1

Σαβ, Κυρ


Πρόγραμμα

Εθνική Λυρική Σκηνή

Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος
Λεωφ. Ανδρέα Συγγρού 364, Καλλιθέα | 216 8091000

Πρόγραμμα
Εναλλακτική Σκηνή – Εθνικής Λυρικής Σκηνής

Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος
Λεωφ. Ανδρέα Συγγρού 364, Καλλιθέα | 216 8091000

Πρόγραμμα
Ελέρ

Φρυνίχου 10 | 211 7353928

 

Έγκλημα και Τιμωρία, του Φιόντορ Ντοστογιέφσκι
Σκηνοθεσία: Όλια Λαζαρίδου

Νικόλας Μίχας, Κωνσταντίνος Μπλάθρας, Χριστίνα Τασκασαπίδου

17/12 – 23/1

Παρ, Σαβ, Κυρ

Ελληνικός ΚόσμοςΠειραιώς 254,Ταύρος | 212 2540000 Κι από Σμύρνη…Σαλονίκη, της Μιμής Ντενίση

Σκηνοθεσία: Μιμή Ντενίση

Μιμή Ντενίση, Αλέξανδρος Αντωνόπουλος, Γιώργος Αρμένης, Νικολέτα Βλαβιανού, Κατερίνα Γερονικολού, Μαρία Εγγλεζάκη, Λευτέρης Ελευθερίου κ.α.

20/11 – 9/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Είδαμε

ΕμπορικόνΣαρρή 11, Ψυρρή | 210 3211750 Killer Joe, του Tracy Letts

Σκηνοθεσία: Γιάννης Στάνκογλου

Γιάννης Στάνκογλου κ.α.

24/11 – 30/1

Διαγωνισμός – Προσκλήσεις

Επί ΚολωνώΝαυπλίου 12 & Λένορμαν 94, Κολωνός | 210 5138067 Η Σιωπηλή Λίμνη, του Νταβίντ Ντεσόλα

Σκηνοθεσία: Ελένη Σκότη
Ομάδα Νάμα

Παναγιώτα Βλαντή, Θανάσης Κουρλαμπάς, Χάρης Τσιτσάκης

20/11 – 16/1

Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Ζίνα

Λ. Αλεξάνδρας 74, Αθήνα | 210 6424414

Η παγίδα, του Ρομπέρ Τομά
Σκηνοθεσία: Πέτρος Ζούλιας

Βλαδίμηρος Κυριακίδης, Λεωνίδας Κακούρης, Έφη Μουρίκη, Μαρία Αντουλινάκη, Κωνσταντίνος Γιαννακόπουλος, Γιώργος Κωνσταντίνου

13/10 – 27/2

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ​

Διαγωνισμός


Μ.Α.Ι.Ρ.Ο.Υ.Λ.Α., της Λένας Κιτσοπούλου
Σκηνοθεσία: Δήμητρα Δερμιτζάκη

Κίττυ Παϊταζόγλου

8/11 – 11/1

Δευτ, Τρ

Ήβη

Σαρρή 27, Ψυρρή | 210 3216382

Όποιος θέλει να χωρίσει… να σηκώσει το χέρι του, του Γιώργου Καπουτζίδη | 3ος χρόνος
Κωμωδία | Σκηνοθεσία: Γιώργος Καπουτζίδης

Κ. Μπαλανίκα, Αλ.Ταβουλάρη, Μ.Κατσαφάδου, Αν.Σαββάκη, Γ.Σαββίδης, Γ.Κουκουράκης, Π.Νάτσης, Απ.Ψαρρός

15/10 – 9/1

Τε, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ


Glorious: Η πιο φάλτσα σοπράνο που πέρασε απ’ τη γη

Με την Κατερίνα Βρανά και τον Γιώργο Καπουτζίδη

28/11 – 11/1

Κυρ, Δευτ, Τρ

Διαγωνισμός

Είδαμε

ΘησείονΤουρναβίτου 7, Ψυρρή | 210 3255444  

Κομμώτριες | Μεταπολίτευση, του Μιχαήλ Μαρμαρινού | 2ος χρόνος

Σκηνοθεσία: Μιχαήλ Μαρμαρινός

Μάιρα Γραβάνη, Χρήστος Κραγιόπουλος,, Ηλέκτρα Νικολούζου, Χάρης Φραγκούλης κ.α.

28/10 – 15/1

Τε, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Ίδρυμα Μ. ΚακογιάννηςΠειραιώς 206, Ταύρος | 210 3418550 Πάρτυ Γενεθλίων, του Χάρολντ Πίντερ
Σκηνοθεσία: Γιώργος Παλούμπης

Πυγμαλίων Δαδακαρίδης, Γιάννος Περλέγκας, Γιάννης Στεφόπουλος, Αθηνά Τσιλύρα κ.α.

Στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης

10/11 – 16/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Όλο το πρόγραμμα

Ιλίσια

Παπαδιαμντοπούλου 4, Ιλίσια | 210 7223010

Η Τριλογία των Λήμαν Μπράδερς, του Στέφανο Μασσίνι
Σκηνοθεσία: Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος

Μάκης Παπαδημητρίου, Αργύρης Ξάφης, Μιχάλης Οικονόμου

4/10 – 16/1

Δευτ, Τετ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Διαγωνισμός – Προσκλησεις

Είδαμε


170 τετραγωνικά (MOONWALK), του Γιωργή Τσουρή | 3ος χρόνος
Σκηνοθεσία: Γιώργος Παλούμπης

Αμαλία Αρσένη, Ήβη Νικολαΐδου, Αντώνης Τσιοτσιόπουλος, Ελένη Τσιμπρικίδου, Γιωργής Τσουρής

9/10 – 31/1

Σαβ, Κυρ, Δευτ


Μια Γερμανίδα γραμματέας, του Κρίστοφερ Χάμπτον
Σκηνοθεσία: Γιάννης Μόσχος

Ρένη Πιττακή

27/10 – 30/1

Τετ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Κάππα

Κυψέλης 2, Αθήνα | 210 8831068

Sexy Laundry, της Michele Riml

Σκηνοθεσία: Σπύρος Παπαδόπουλος

Σπύρος Παπαδόπουλος, Δάφνη Λαμπρόγιαννη

9/12 – 9/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Κέντρο Ελέγχου Τηλεοράσεων

Κύπρου, 91Α & Σικίνου 35Α, Κυψέλη | 213-0040496 & 6945-348445

Τεχνοχώρος Cartel

Μικέλη 4 & Αγ. Άννης Βοτανικός -Στάση μετρό Ελαιώνας | 6939-898258

Τζένη ΚαρέζηΑκαδημίας 3, Κέντρο | 210 3636144, 210 3644921 Πως να σωπάσω – Μουσικοθεατρική παράσταση

Χρήστο Θηβαίος, Ανδριάνα Μπάμπαλη, Βιολέτα Ίκαρη, ΚώσταςΤριανταφυλλίδης

Κείμενα, σκηνοθεσία: Τζένη Κόλλια

Αφηγητής ο Κώστας Καζάκος

17/10 – 3/1

Κυρ, Δευτ

Διαγωνισμός

Είδαμε


Αγώνας Νέγρου και Σκύλων, του Μπερνάρ Μαρί Κολτές
Σκηνοθεσία: Αλέξανδρος Σωτηρίου

Δημήτρης Ραφαήλος, Σαμουήλ Ακίνολα, Ευτυχία Γιακουμή, Μάρκος Παπαδοκωνσταντάκης

15/10 – 8/1

Παρ, Σαβ

Διαγωνισμός – Προσκλησεις


MIC DROP Comedy Club

Ένα νέο comedy club εμφανίζεται στο κέντρο της Αθήνας

6/10 – 29/12

Τετάρτη


1821-2021, Διακόσια Χρόνια Δανεικά

Χριστόφορος Ζαραλίκος Stand up comedy

21/10 – 28/1

Σάββατο

Κεφαλληνίας (Α’ Σκηνή)Κεφαλληνίας 16, Κυψέλη | 210 8838727 Φθινόπωρο – Χειμώνας, του Λαρς Λορέν
Σκηνοθεσία: Νίκος Μαστοράκης

Μπέτυ Αρβανίτη, Άννα Καλαϊτζίδου, Μαρία Καλλιμάνη, Άλκης Παναγιωτίδης

15/10 – 9/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Red Jasper Theatre (Πρώην Κεφαλληνίας (Β’ Σκηνή)

Κεφαλληνίας 16, Κυψέλη | 211 4117878

 
ΚιβωτόςΠειραιώς 115, Κεραμικός | 210 3427426 Οι Παίχτες, του Νικολάι Γκόγκολ
Σκηνοθεσία: Γιώργος Κουτλής

Γιάννης Νιάρρος, Βασίλης Μαγουλιώτης, Ηλίας Μουλάς, Αλέξανδρος Χρυσανθόπουλος κ.α.

25/10 – …

Δευτ, Τρ, Τετ


Ρινόκερος, του Ευγένιου Ιονέσκο
Σκηνοθεσία: Γιάννης Κακλέας

Αιμιλιανός Σταματάκης, Στέλιος Ιακωβίδης, Αναστασία Στυλιανίδη, Ροζαλία Κυρίου κ.α.
16/12 – 30/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Κυψέλης Studio

Σπετσοπούλας 9 & Κυψέλης 51, Αθήνα | 210 8819571

 
Λαμπέτη (& Ταράτσα)Λεωφ. Αλεξάνδρας 106, Αμπελόκηποι | 210 6457086 Σεσουάρ για Δολοφόνους, των Μπρους Τζόρνταν και Μέριλιν Άμπραμς

Σκηνοθεσία: Νικορέστης Χανιωτάκης

Ιωάννης Απέργης, Τζένη Θεωνά, Δημήτρης Μακαλιάς, Δανάη Μιχαλάκη, Ζήσης Ρούμπος, Χάρης Χιώτης

13/10 – 30/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ​​

Μαυρομιχάλη Studio

Μαυρομιχάλη 134, Αθήνα | 210 6453330

Ο Τζεμ, της Ελέιν Μέρφυ
Σκηνοθεσία: Φώτης Μακρής

Μαρία Κανελλοπούλου, Στέλλα Κρούσκα, Βασιλίνα Κατερίνη

2/10 – 27/1

Σαβ – Κυρ


Το κιβώτιο, του Άρη Αλεξάνδρου | 6ος χρόνος
Σκηνοθεσία: Φώτης Μακρής, Κλεοπάτρα Τολόγκου

Μονόλογος |  Φώτης Μακρής

15/10 – 15/4

Παρασκευή


Χάρπερ Ρήγκαν, του Σάιμον Στήβενς
Σκηνοθεσία – Φωτισμοί: Φώτης Μακρής

Λάμπρος Γιώτης, Στέλλα Κρούσκα, Φώτης Μακρής κ.α.

13/12 – 8/2

Δευτ, Τρ

Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

Βασ. Σοφίας & Κόκκαλη, Αθήνα | 210 72.82.333

Πρόγραμμα
Μεταξουργείο

Ακαδήμου 14, Μεταξουργείο, 210-5234382

Μορφές έκφρασης

Αλκμήνης 13, Κ. Πετράλωνα | 210 3464903 – 3464002

Μουσούρη

Πλ. Καρύτση 7, Αθήνα | 210 3310953

Ο Κήπος με τις αλήθειες, του Άντριου Μπόβελ
Σκηνοθεσία: Σταμάτης Φασουλής

Σταμάτης Φασουλής, Μίρκα Παπακωνσταντίνου, Ματίνα Νικολάου, Ιωάννης Αθανασόπουλος κ.α.

21/10 – 16/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Νέου Κόσμου

Αντισθένους 7 & Θαρύπου, Νέος Κόσμος | 210 9212900

Mute, του Γιώργου Χρυσοστόμου | 2ος χρόνος
Μονόλογος | Σκηνοθεσία: Σοφία Πάσχου, Γιώργος Χρυσοστόμου

Γιώργος Χρυσοστόμου

2/10 – 11/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Είδαμε


Τσέρνομπιλ: Ένα χρονικό του μέλλοντος, της Σβετλάνας Αλεξίεβιτς
Σκηνοθεσία: Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος

Στέλιος Μάινας, Μαρία Κατσιαδάκη, Πηνελόπη Τσιλίκα κ.α.

10/11 – 16/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Είδαμε


Η εκπαίδευση εις τα του οίκου δια νεαράς κορασίδας
Από την Ομάδα 4Frontal
Σκηνοθεσία: Χάρης Κρεμμύδας, Θανάσης Ζερίτης

Ελένη Κουτσιούμπα, Νεφέλη Μαϊστράλη, Αριστέα Σταφυλαράκη

13/12 – 18/1

Δευτ, Τρ

Οδού Κυκλάδων – Λευτέρης Βογιατζής

Κυκλάδων 11, Κυψέλη | 210 8217877

Συμφορά από το πολύ μυαλό, του Αλεξάντρ Γκριμπογέντοφ

Σκηνοθεσία: Στάθης Λιβαθινός

Τζωρτζίνα Δαλιάνη, Θέμης Θεοχάρογλου, Ιωάννα Κολλιοπούλου, Αθανασία Κουρκάκη κ.α.

3/11- 9/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ


Φυλαχτό, του Ρομπέρτο Μπολάνιο
Σκηνοθεσία: Μάγδα Κόρπη

Αγγελική Παπαθεμελή

11/11 – 10/1

Δευτ, Τρ

Ολύμπια, Δημοτικό Μουσικό Θέατρο Μαρία Κάλλας
ΠαλλάςΒουκουρεστίου 5, Κέντρο | 210 3213100 Τρίτο Στεφάνι, του Κώστα Ταχτσή | 2ος χρόνος
Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης

Μαρία Καβογιάννη, Μαρία Κίτσου κ.α.

8/10 – 9/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ


Master Class, του Terrence McNally | 4ος χρόνος
Σκηνοθεσία: Οδυσσέας Παπασπηλιόπουλος

Μαρία Ναυπλιώτου

8/11 – 28/1

Δ, Τρ

Μικρό ΠαλλάςΑμερικής 2, Κέντρο | 210 3210025 Μαθήματα Κωμωδίας
Σκηνοθεσία: Θοδωρής Αθερίδης

Θοδωρής Αθερίδης, Δήμητρα Ματσούκα, Αντώνης Κρόμπας, Δημήτρης Σαμόλης, Αναστασία Τσιλιμπίου

6/12 – 30/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Πειραιώς 131

Πειραιώς 131, Αθήνα | 2103426802

Η Γυναίκα με τα μαύρα, της Σούζαν Χιλ
Σκηνοθεσία: Νικορέστης Χανιωτάκης

Τάσος Χαλκιάς, Κωνσταντίνος Ασπιώτης

9/10 – 9/1

Παρ, Σαβ, Κυρ​


ΣΙΝΕ
Μουσική Σατυρική Κωμωδία
Σκηνοθεσία Παντελής Καναράκης

Παντελής Καναράκης, Αλεξία Μουστάκα, Αγγελική Ξένου κ.α.

15/12 – 26/1

Τετ

Περοκέ

Οδυσσέως 2, Πλατεία Καραϊσκάκη (Μεταξουργείο) | 2105240040 – 2105232132

 

Χαμός στο ίσιωμα
Σκηνοθεσία: Μάρκος Σεφερλής

Μάρκος Σεφερλής, Γιάννης Καπετάνιος, Αντώνης Βλάσσης κ.α.

3/12 – 17/4

Παρ, Σαβ, Κυρ

ΠΚΚασομούλη 30 & Ρενέ Πυώ 2, Νέος Κόσμος | 210 9011677  
Πόλη

Φωκαίας 4 – 6 | 211 1828900

Η γυναίκα της Πάτρας, του Γιώργου Χρονά

Σκηνοθεσία: Λένα Κιτσοπούλου

Ελένη Κοκκίδου

10/11 – 9/1

Τετ, Πεμ

Είδαμε


Σερρά – Η ψυχή του Πόντου, του Γιάννη Καλπούζου
Σκηνοθεσία: Σωτήρης Χατζάκης

Χρύσα Παππά

19/11 – 9/1

Παρ, Σαβ, Κυρ

Πορεία

Τρικόρφων 3-5 & 3ης Σεπτεμβρίου 69, Πλ. Βικτωρίας | 210 8210991

Πρόγραμμα
ΠόρταΜεσογείων 59, Αμπελόκηποι | 210 7711333 Πόσο κοστίζει να ζεις, της Μαρτίνα Μαγιόκ

Μετάφραση-Σκηνοθεσία: Θωμάς Μοσχόπουλος

Μελαχρινός Βελέντζας, Αμαλία Καβάλη Ειρήνη Μακρή, Φώτης Στρατηγός

16/10 – 11/1


Λάθος χώρα
βασισμένο στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Gazmend Kapllani

Σκηνοθεσία: Παντελής Φλατσούσης

Μπλερίμ Δαμπιράι, Μάριο Μπανούσι, Αλεξάνδρα Χασάνι

2/12 – 6/2

Τετ, Πεμ, Κυρ


Ο γιατρός της τιμής του, του Πέδρο Καλντερόν ντε λα Μπάρκα
Μετάφραση-Σκηνοθεσία: Θωμάς Μοσχόπουλος

Μελαχρινός Βελέντζας, Ελένη Δαφνή, Στέργιος Ιωάννου, Αμαλία Καβάλη κ.α.

21/11 – 17/4

Παρ, Σαβ, Κυρ

ΠροσκήνιοΚαπνοκοπτηρίου 8 & Στουρνάρη, Εξάρχεια | 210 8211855 Φαίδρα, της Μαρίνας Τσβετάγιεβα
Σκηνοθεσία: Δημήτρης Καραντζάς

Κωνσταντίνος Αβαρικιώτης, Στεφανία Γουλιώτη, Αλεξία Καλτσίκη, Νίκος Μάνεσης, Μιχάλης Σαράντης

9/10 – 23/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Ριάλτο – Αλέκος Αλεξανδράκης

Κυψέλης 54, Αθήνα | 211-410 7764

Hair, The musical

Απόδοση – Σκηνοθεσία: Δημήτρης Μαλισσόβας​

Μαίρη Συνατσάκη, Ίαν Στρατής, Ιάσονας Μανδηλάς, Κατερίνα Σούσουλα, Στέφανος Μουαγκιέ, Νικόλας Ραπτάκης κ.α.

21/10 – 9/1

Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Διαγωνισμός – Προσκλησεις

Ροές

Ιάκχου 16, Γκάζι | 210 3474312

Πρόγραμμα
Σημείο

Χαριλάου Τρικούπη 10, Καλλιθέα | 210 9229579

Ντον Ζουάν, του Μολιέρου
Σκηνοθεσία Αλέξανδρος Διαμαντής

Όμηρος Πουλάκης, Μάνια Παπαδημητρίου, Δανάη Παπουτσή

9/12 – 27/2

Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Σταθμός

Βίκτωρος Ουγκώ 55, Μεταξουργείο | 210 5230267, 6973 453881

Πρόγραμμα
Στέγη του Ιδύματος Ωνάση

Λ. Συγγρού 107-109, Καλλιθέα | 2130 178000

Πρόγραμμα
Στοά

Μπισκίνη 55, Ζωγράφου, 210 7702830

Σύγχρονο θέατρο

Ευμολπιδών 45, Γκάζι | 210 3464380

Οι κάτω απ’ τ’ αστέρια | 4ος χρόνος
Σκηνοθεσία: Άρτεμις Γρύμπλα, Λίλα Μπακλέση, Κωνσταντίνος Μπιμπής

Λίλα Μπακλέση, Κωνσταντίνος Μπιμπής

11/10 – 11/1

Δευτ, Τρ


Η Βασίλισσα της Ομορφιάς, του Μάρτιν ΜακΝτόνα | 3ος χρόνος
Σκηνοθεσία: Ελένη Σκότη

Ομάδα Νάμα

Σοφία Σεϊρλή, Αγορίτσα Οικονόμου, Ιωσήφ Ιωσηφίδης, Γιώργος Κατσής

7/10 – 16/1

Τετ, Πεμ, Σαβ, Κυρ


Τέλος του παιχνιδιού, του Σάμιουελ Μπέκετ
Σκηνοθεσία: Γιώργος Σκεύας

Δημήτρης Καταλειφός, Άρης Μπαλής, Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη, Γιώργος Ζιόβας

6/11- 16/1

Τετ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Σφενδόνη

Μακρή 4, Μακρυγιάννη | 215 5158968

 
Τέχνης – ΥπόγειοΠεσμαζόγλου 5, Κέντρο | 210 3222760 Οι Ναυαγοί, της Ηρώς Μπέζου
Σκηνοθεσία: Ηρώ Μπέζου-Γιάννης Παπαδόπουλος

Σοφία Κόκκαλη, Γιάννος Περλέγκας, Μιχάλης Τιτόπουλος

18/10 – 18/1

Δευτ, Τρ


Μακμπέθ, του Ουίλιαμ Σαίξπηρ
Σκηνοθεσία: Θανάσης Δόβρης

Θάνος Τοκάκης, Εύη Σαουλίδου, Κώστας Κουτσολέλος κ.α

4/11 -30/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Τέχνης – ΦρυνίχουΦρυνίχου 14, Πλάκα | 2103222464, 2103236732 O Ποπολάρος, του Γρηγορίου Ξενόπουλου

Σκηνοθεσία Θοδωρής Αμπαζής

Γιάννης Καράμπαμπας, Ιφιγένεια Καραμήτρου, Παντελής Δεντάκης κ.α.

14/10 – 2/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ


Μικροί πυροβολισμοί μέσα στη νύχτα, του Γιάννη Καλαβριανού

Ένα νέο έργο με αφορμή τη νουβέλα «Μίχαελ Κόλχαας» του Χάινριχ Φον Κλάιστ

Γιώργος Γλάστρας, Χριστίνα Μαξούρη, Μάνος Πετράκης, Γιώργο Σαββίδης

13/12 – 22/2

Δευτ, Τρ

Τριανόν, Open air Κινηματογράφος

Κοδριγκτώνος 21 & Πατησίων 101 (ΗΣΑΠ Βικτώρια) | 210 8215469

 
ΦούρνοςΜαυρομιχάλη 168, Εξάρχεια | 210 6460748 Πρόγραμμα
ΧορνΑμερικής 10, Κέντρο | 210 3612500 Οι μάγισσες του Σάλεμ, του Άρθουρ Μίλλερ
Σκηνοθεσία: Νικορέστης Χανιωτάκης

Νικήτας Τσακίρογλου, Άκης Σακελλαρίου, Ιωάννα Παππά, Ρένια Λουιζίδου, Γιάννης Καλατζόπουλος, Γεράσιμος Σκαφίδαςκ.α.

15/10 – 31/3

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Χορν μικρό (Πρώην Αμιράλ)

Αμερικής 10, Κέντρο | 211 012 4401

Αξύριστα πηγούνια, του Γιάννη Τσίρου
Σκηνοθεσία: Γιώργος Παλούμπης

Γιώργος Πυρπασόπουλος, Ηλίας Βαλάσης, Στέλιος Δημόπουλος, Μαρία Νεφέλη Δούκα

7/10 – 30/1

Τετ, Πεμ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Χυτήριο (Πλοαύλιο)

Ιερά Οδός 44, Κεραμικός | 211 012 4401

ΧώραΑμοργού 20, Κυψέλη | 210 8673945, 6982 381385 Μαρίκα | 2ος χρόνος
βασισμένο στη ζωή της Μαρίκας Κοτοπούλη

Σκηνοθεσία: Πέτρος Ζούλιας

Νένα Μεντή, Νεφέλη Κουρή, Δεπάστας Γιώργος, Πατέλης Μάκης κ.α.

15/10 – …

Τετ, Παρ, Σαβ, Κυρ

Είδαμε

Χώρος

Πραβίου 6-8, Βοτανικός, 210 3426736

ΜΕ ΤΗN ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ MUSICITY.GR

By Giorgos Nikolaidis

ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΜΑΣ. ΥΠΗΡΕΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΓΙΑΤΙ Η ΤΕΧΝΗ ΟΣΟ ΨΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΛΗΘΕΙΕΣ. "Η τέχνη είναι ένα ψέμα που μας βοηθάει να ανακαλύψουμε την αλήθεια." Πάμπλο Πικάσο. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΔΕΙXNEΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ. ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΑ ΔΙΑΒΟΥΜΕ ΜΕ ΛΑΧΤΑΡΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ. ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ - CheckinArt.gr

Leave a Reply

Your email address will not be published.

ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ
ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ